«Powrót

Grupa pruszkowska w karuzeli podatkowej

Grupa pruszkowska w karuzeli podatkowej

Grupa pruszkowska w karuzeli podatkowej

  • Zlikwidowano grupę przestępczą, która wyłudziła ponad 50 mln VAT.
  • Było to możliwe dzięki współpracy zachodniopomorskiej kontroli skarbowej, Prokuratury Regionalnej oraz CBŚP.

W wyniku czynności podjętych we współpracy zachodniopomorskiej kontroli skarbowej, Prokuratury Regionalnej oraz funkcjonariuszy CBŚP w  Szczecinie zlikwidowano działalność zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami VAT. W nielegalny proceder zaangażowanych było kilkadziesiąt  podmiotów gospodarczych, których działania doprowadziły do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie tego podatku w wysokości co najmniej 50 mln zł.

W toku czynności zrealizowanych równolegle w kilkunastu miejscach na terenie woj. śląskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego, małopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego zatrzymano w połowie 2016 r. kilkanaście osób, w tym organizatorów karuzel podatkowych. Wobec większości z nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego.

Zabezpieczono wówczas dokumentację księgowo-finansową krajowych i zagranicznych firm zajmujących się fikcyjnym obrotem towarami (m.in. kawą, napojami Red Bull, meblami), jak również komputery, telefony, pieczątki firmowe oraz towar w postaci zestawów mebli, które służyły do tzw. oszustw karuzelowych zmierzających do wyłudzeń podatku VAT. Zabezpieczono także mienie – samochody osobowe i środki pieniężne na kontach bankowych – o łącznej  wartości ok. 1,3 mln zł.

Dowody rzeczowe zabezpieczone w trakcie przeszukań zostały wykorzystane w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie oraz w kolejnych kontrolach skarbowych.

Bieżące przekazywanie materiałów kontrolnych UKS Szczecin organom ścigania przyczyniło się do zrealizowania spektakularnej akcji przeprowadzonej na przełomie stycznia i lutego br. przez szczeciński i warszawski zarząd CBŚP. Jej skutkiem było zatrzymanie – przy udziale oddziałów antyterrorystycznych – kolejnych kilkunastu osób, w tym trzech znanych członków tzw. mafii pruszkowskiej.

Zatrzymanym postawiono zarzuty popełnienia szeregu przestępstw: oprócz typowo kryminalnych (rozboje, wymuszenia rozbójnicze, pobicia) także udziału lub zakładania i  kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy, wystawiania i  posługiwania się pustymi fakturami, poświadczania nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

W ramach prowadzonych w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Szczecinie postępowaniach kontrolnych wydano dotychczas w tej sprawie decyzje wymiarowe na łączną kwotę ponad 50 mln zł.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 08.02.2017 Data publikacji: 08.02.2017 14:58 Data ostatniej modyfikacji: 08.02.2017 14:58
Autor: Ministerstwo Finansów Osoba publikująca: Magdalena Wierzejska Osoba modyfikująca: Magdalena Wierzejska
Rejestr zmian